Posiedzenie Rady Powiatu Chełmskiego rozpoczęło się od powitania przez przewodniczącego oraz stwierdzenia obecności kworum. Na początku obrad radny Bogusław Kudyba złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji Budżetu, Rolnictwa, Oświaty i Spraw Społecznych, co skutkowało wprowadzeniem do porządku obrad punktu dotyczącego zmiany w tej komisji.
W punkcie 4 Starosta Piotr Deniszczuk przedstawił informację z działalności zarządu powiatu, podkreślając m.in. planowane inwestycje w drogi oraz rekordowy wynik operacyjny w finansach. W punkcie 5 Komendant Miejski Policji w Chełmie, Marian Pisklak, zaprezentował sprawozdanie dotyczące stanu bezpieczeństwa publicznego, wskazując na niewielki spadek przestępczości w porównaniu do roku poprzedniego.
Punkt 6 dotyczył informacji o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, którą przedstawił Komendant Miejski PSP w Chełmie, Wojciech Chudoba. Wskazał na wzrost liczby pożarów w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku oraz na działania prewencyjne podejmowane przez straż pożarną.
Punkt 7 został pominięty, ponieważ Pani Prokurator nie mogła uczestniczyć w sesji, a materiały zostały udostępnione radnym. W punkcie 8 Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które zajmowało się m.in. analizą stanu bezpieczeństwa w powiecie.
Radni przeszli do punktu 11, w którym podjęto uchwałę w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Następnie w punkcie 12 podjęto uchwałę w sprawie zmian w uchwale budżetowej na 2025 rok, również przyjętą jednogłośnie.
W kolejnych punktach podjęto uchwały dotyczące dotacji dla podmiotów oświatowych, wysokości opłat w Domu Pomocy Społecznej oraz zadań na które przeznacza się środki PFRON. Wszystkie uchwały zostały przyjęte.
W punkcie 16 omówiono zmianę granic gminy Chełm, której mieszkańcy wyrazili zdecydowany sprzeciw. Rada Powiatu przyjęła uchwałę w tej sprawie, bazując na wynikach konsultacji społecznych. W punkcie 21 rozpatrzono skargę na wicestarostę, która została uznana za bezzasadną.
Na zakończenie sesji przewodniczący przypomniał radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych do 20 kwietnia. Obrady zostały zakończone, a sesja zamknięta.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.